Tags

Na dzień dzisiejszy kostka granitowa jawi się, jako jeden z najbardziej rozpowszechnionych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Jego wydobywaniem zajmują się kopalnie granitu. W Polsce można spotkać je między innymi na Dolnym Śląsku, w Karkonoszach i Tatrach a też w Strzegomiu, Krakowie i Zawierciu. Wydobywany tam granit, jest poddawany stosownej obróbce a następnie dystrybuowany, jako zwykła kostka granitowa , a ponadto jej pochodne. Historia granitu sięga czasów najdawniejszych, a jego wszechstronne zastosowanie, umożliwia zaliczyć ten surowiec, w poczet komponentów ponadczasowych.

Początkowo, granit był wykorzystany dość sporadycznie. Największą sławą, cieszył się w czasach

Kazimierza Wielkiego. Równie popularny stał się w okresie przedwojennym, kiedy to używano go do brukowania ulic oraz uzupełnień murów ceglanych. Z chwilą, gdy pojawiły się przyszłościowe technologie obróbki , a oprócz tego wynaleziono piły mechaniczne i tarcze do cięcia twardego kamienia, granit – a wraz z nim kostka granitowa – stały się materiałem o bardziej wszechstronnym zastosowaniu. Po drugiej wojnie światowej, granit zyskał ponownie na swoim znaczeniu, gdyż zgodnie z wydawanymi wymaganiami, wszelkie obiekty użyteczności publicznej, zostały wykańczane właśnie tym kruszywem.

Dzisiaj zarówno granit jak również kostka granitowa znowu powracają

Reklama

EvertsPol – produkujemy balony foliowe i reklamowe oraz dekoracje balonowe — zapraszamy.

na „budowlaną scenę”, jawiąc się, jako materiał, bez którego nieprosto wyobrazić sobie dalszy rozwój tego przemysłu. Nagrobki, tarasy, mała architektura ogrodowa czy krawężniki , a ponadto kostka drogowa, to wyłącznie nieliczne przykłady na to, jak współcześnie bywa stosowana kostka granitowa.

Osoby, które chociaż raz miały styczność z kostką granitową, wiedzą perfekcyjnie jak wytrzymały jest to materiał. A dodatkowo, zdają sobie też sprawę z faktu, że nic tak nie podkreśla prestiżu danego budynku, jak dokładnie kostka granitowa zastosowana, jako element ozdobny.

Sprawdź, dlaczego kostka granitowa , a oprócz tego

Advertisements